piątek, 7 września 2018

Szambo czy przydomowa oczyszczalnia

Podczas budowy domu wiele osób zastanawia się, jaki system odprowadzania ścieków zastosować. Zarówno szambo, jak i przydomowa oczyszczalnia mają swoje wady i zalety.



Studnia
Zdjęcie Karsten Paulick
Źródło: https://pixabay.com/pl/fontanna-stary-wody-stara-kamie%C5%84-2311804/ 

W dużej mierze zależy to od indywidualnego przypadku, gdyż nie w każdym miejscu warunki są odpowiednie do tego, aby wybudować domową oczyszczalnię ścieków. Często sposób odprowadzania zanieczyszczeń narzucony jest w pozwoleniu na budowę, co wynika z planu zagospodarowania przestrzennego.

Gdzie można zbudować przydomową oczyszczalnię?


Tak jak wyżej wspomniano, przydomową oczyszczalnię ścieków można wybudować wyłącznie na przystosowanym do tego gruncie. Działka musi mieć również określoną wielkość, która jest zgodna z normami. Duże znaczenie ma również odległość, która dzieli oczyszczalnię od studni wodomierzowej (domowej, a także postawionych na działkach sąsiednich). Nie powinna być ona mniejsza niż 15 m lub 30 m (w przypadku drenażu rozsączającego). Jeśli zastosujemy złoża filtracyjne, to studnie wodomierzowe, a oczyszczalnię będzie musiało dzielić 70 m. Warto również dodać, że postawienie przydomowej oczyszczalni ścieków nie jest ani łatwe, ani tanie. Możemy oczywiście starać się o dofinansowanie na jej budowę.

Gdzie można stawiać szamba?


Szczelny zbiornik na szambo nie generuje takich ograniczeń, jak przydomowa oczyszczalnia. Dzięki temu można stawiać go na rozmaitych gruntach. Szambo to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością. Jest to opcja ekonomiczna, a przede wszystkim prosta pod względem konstrukcyjnym.

Wyróżnia się szamba wykonane z tworzyw sztucznych (m.in. plastikowe), jednak to zbiorniki betonowe dają największą gwarancję niezawodności. Są one stosowane w szczególności tam, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych. Szamba betonowe nie są wypychane ku górze, tak jak lżejsze zbiorniki. Dobrze zainwestować również w czujnik poziomu szamba, który ostrzeże nas przed wieloma groźnymi sytuacjami. Zbiornik szambo nie stanowi zagrożenia dla środowiska. Oczywiście mowa tutaj o szczelnych i właściwie zabezpieczonych zbiornikach.

Ile kosztuje szambo?


Szambo betonowe cena zależy głównie od tego, jakie przedsiębiorstwo wybierzemy. Koszt zakupu i montażu jest zwykle do siebie zbliżony, jednak niektóre przedsiębiorstwa mają szczególnie dobre oferty. Szambo betonowe cena z montażem to około 3000-3500 zł.

Szambo cena zależy również od tego, czy zastosujemy właz żeliwny, czy też wykonany z tworzywa sztucznego. Właz do szama z żeliwa jest nieco droższy, jednak o wiele bardziej wytrzymały. Producent szamb betonowych oferuje nam zarówno szamba jednokomorowe, jak i szamba dwukomorowe. W większości przypadków wystarczające jest szambo z jedną komorą. Jego zaletą jest również niska cena.


Czytaj także:

5 komentarzy:

  1. Tutaj chyba najwięcej zależy od tego jakie mamy preferencje. Ja mieszkam na co dzień w bloku więc jestem podłączona do kanalizacji miejskiej. Chociaż na ogródku działkowym mam szambo https://www.dostudni.pl/szamba-w-ogrodkach-dzialkowych,b33.html które bardzo fajnie się sprawdza.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawie opisane. Czekam na jeszcze więcej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Myślę, że jeszcze warto jest na pewno wspomnieć o zastosowaniu różnego rodzaju urządzeń. Ja jakiś czas temu czytałem na stronie https://www.dostudni.pl/jak-dziala-rozdrabniacz-do-wc,b86.html o tym jak działa rozdrabniacz do WC.

    OdpowiedzUsuń
  4. Na dobrą sprawę to my sami już musimy wybrać co będzie dla nas najlepsze. W każdym razie gdy chodzi o mnie to ja przede wszystkim skupiam się na tym, aby hydraulik https://rost.wroclaw.pl/ właśnie wszystkie takie rzeczy wykonywał.

    OdpowiedzUsuń
  5. Takie rzeczy już musimy wybrać sami i ja jestem zdania, że właśnie bardzo ważną sprawą jest to aby mieć zaufanego hydraulika. Myślę, że zlecenie takich prac dla https://hydraulik-warszawa.pl/ jest bardzo rozsądne.

    OdpowiedzUsuń