wtorek, 18 września 2018

Jak wybudować piwnice ogrodową?

Piwniczka ogrodowa - z jednej strony relikt przeszłości, z drugiej strony budowla ogrodowa, która wraca do łask. W czasach, gdy nie było lodówek, ziemianka była jedynym miejscem, w którym przez cały rok panowała niska temperatura. Dzięki temu można było przechowywać w niej owoce, warzywa czy nawet nasolone mięso bez obawy o to, że się zepsuje. Kto dziś decyduje się na wybudowanie ogrodowej piwniczki? Jak się do tego zabrać? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.


piwniczka ogrodowa
Zdjęcie: Wolfgang Eckert
Źródło: https://pixabay.com/pl/keller-magazyn-piwnica-3112462/



Dla kogo piwnica ogrodowa?


Słowo "piwniczka" kojarzy się przede wszystkim z przemysłem winiarskim. To właśnie w piwniczkach wino leżakuje i szlachetnieje. Nie jest to jednak obiekt przeznaczony wyłącznie dla winiarzy. Ziemianka może służyć jako spiżarnia lub jako dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. Mając jednak takie miejsce, w którym niska temperatura utrzymywana jest w sposób naturalny przez cały rok, aż się prosi o wykorzystanie go do przechowywania świeżych warzyw, owoców, serów czy wina własnej roboty.

Jak zbudować piwniczkę - czynności podstawowe


Budowa ziemianki nie jest ani trudnym, ani wymagającym finansowo zadaniem. Przed rozpoczęciem prac należy wybrać miejsce, w którym nasza piwniczka będzie się znajdować. Najlepszym rozwiązaniem jest miejsce suche i zacienione.

Pierwsza czynność, którą należy wykonać przed rozpoczęciem prac to wykonanie wykopu. Należy pamiętać, że w miejscu, w którym będzie znajdowała się ława fundamentowa, wykop musi być głębszy o 30 cm  od piwniczki oraz szerszy od niej. Fundamenty należy zalać betonem, a ściany zabezpieczyć przed osuwaniem za pomocą deskowania. Przestrzeń między ławami trzeba wypełnić piaskiem. Kolejny krok to położenie warstwy przeciwwilgociowej. Następny krok to usztywnienie ścian piwniczki za pomocą prętów stalowych i przygotowanie ich do zalania betonem.

3-4 tygodnie później


Po upływie tego czasu beton powinien być na tyle związany, by można było zabrać deskowanie. Przychodzi potem czas na wykonanie profilu schodów. Na tym etapie nasza piwniczka betonowa może zyskać też półki na przetwory.

Piwnice ogrodowe - Strop i wykończenie


Po zakończeniu prac związanych z wykonaniem posadzki i półek, przychodzi czas na zamknięcie piwniczki od góry. Najlepiej zrobić to za pomocą betonowego stropu o kształcie łukowatym. To nie tylko pozwoli na uzyskanie doskonałych własności mechanicznych, ale też na stworzenie niepowtarzalnego klimatu starej piwniczki. Strop również musi być zbrojony i zalany uprzednio zagęszczonym betonem. Po jego zaschnięciu konieczne jest ułożenie na stropie kilku warstw izolacyjnych.

Na strop należy nasypać około 50 cm ziemi pamiętając jednocześnie, że im więcej ziemi będzie na dachu, tym warunki w piwniczce będą bardziej stabilne. Na dachu można posiać trawę lub posadzić rośliny, które nieco zamaskują piwniczkę.

Wejście najlepiej zaplanować od strony północnej, by się jak najmniej nagrzewało. Drzwi muszą być koniecznie wykonane z drewna, by zachować odpowiedni klimat. Ważna jest również wentylacja - można wykonać ją najprościej jak się da, czyli wyprowadzić pionowo rurę i przykryć ją daszkiem, by nie dostawała się woda do środka.

Czytaj także:

Szambo czy przydomowa oczyszczalnia
Gdzie umiejscowić szambo na działce?

5 komentarzy:

  1. Ja nie mam takiego rozwiązania, gdyż boję się że może ona podejść wodami gruntowymi i wszystko będzie mokre. Jednak wiem, że jeżeli chodzi o rozwiązania do obsługi instalacji wodnej i kanalizacyjnej to w sklepie https://www.dostudni.pl/ za każdym razem zamawiam wszystko.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedy miałem problem z przeciekającym zlewem, pomoc od https://warszawskihydraulik.pl/ była nieoceniona. Fachowiec był u mnie tego samego dnia i szybko poradził sobie z problemem. Jego profesjonalizm, dokładność oraz przystępne ceny sprawiają, że z czystym sumieniem mogę polecić tę firmę każdemu, kto potrzebuje szybkiej i skutecznej pomocy hydraulicznej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeżeli chodzi o piwniczki ogrodowe - warto zdecydować się na profesjonalistów, aby była stabilna i posłużyła na lata. Przy budowie naszej piwniczki pomagałą firma ze Śląska https://probud.pl/. Kawał dobrej roboty :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Czasem w czasie budowy czy też remontu warto poznać opinię specjalisty na temat stanu technicznego budynku, a także wentylacji. Warto do tego celu zaangażować rzeczoznawcę budowlanego. Wykona on wszelkie analizy, a do nich wystawi swoje profesjonalne opinie: https://www.stawiarski.pl/opinia-prywatna-sadowa.php .

    OdpowiedzUsuń
  5. Każdy, kto miał do czynienia z awarią hydrauliczną w domu, wie, jak ważne jest szybkie i skuteczne działanie. Niezależnie od tego, czy mowa o przeciekającym kranie, czy poważniejszej awarii instalacji, kluczowe jest znalezienie zaufanego fachowca. Strona https://rost.wroclaw.pl/ prowadzi do firmy z Wrocławia, która oferuje profesjonalne usługi hydrauliczne. Ich doświadczenie i szeroki zakres świadczonych usług gwarantują, że każdy problem zostanie rozwiązany szybko i efektywnie.

    OdpowiedzUsuń